Tuesday, December 27, 2005

Империята отвръща на удара

След като империята загуби битката за патентите и този вреден за света законопроект бе отхвърлен, сега тя, събрала отново цялата си мощ отвърна на удара и прие нов законопроект за запазване на информацията от всички доставчици на информационни услуги/телекомуникационни компании, интернет доставчици/
Това е адресът на директивата в PDF формат
Тъй като през живота си не бях чел толкова много празни приказки и ненужни повторения, ще си позволя тук да копирам само анекса на директивата и да го коментирам, разяснявайки с няколко думи/предостатъчни, за какво иде реч в останалото/.
Анекс:

Types of data to be retained under the categories identified in Article 4 of this Directive:
a) Data necessary to trace and identify the source of a communication:
(1) Concerning Fixed Network Telephony:
(a) The calling telephone number;
(b) Name and address of the subscriber or registered user;
(2) Concerning Mobile Telephony:
(a) The calling telephone number;
(b) Name and Address of the subscriber or registered user;
(3) Concerning Internet Access, Internet e-mail and Internet telephony:
(a) The Internet Protocol (IP) address, whether dynamic or static,
allocated by the Internet access provider to a communication;
(b) The User ID of the source of a communication;
(c) The Connection Label or telephone number allocated to any
communication entering the public telephone network;
(d) Name and address of the subscriber or registered user to whom the IP
address, Connection Label or User ID was allocated at the time of the
communication.
b) Data necessary to trace and identify the destination of a communication:
Concerning Fixed Network Telephony:
(1)
(a) The called telephone number or numbers;
(b) Name(s) and address(es) of the subscriber(s) or registered user(s);
(2) Concerning Mobile Telephony:
(a) The called telephone number or numbers;
Name(s) and address(es) of the subscriber(s) or registered user(s);
(b)
(3) Concerning Internet Access , Internet e-mail and Internet telephony:
(a) The Connection Label or User ID of the intended recipient(s) of a
communication;
(b) Name(s) and address(es) of the subscriber(s) or registered user(s) who
are the intended recipient(s) of the communication.
Data necessary to identify the date, time and duration of a communication:
(1) Concerning Fixed Network Telephony and Mobile Telephony:
(a) The date and time of the start and end of the communication.
(2) Concerning Internet Access, Internet e-mail and Internet telephony:
(a) The date and time of the log-in and log-off of the Internet sessions
based on a certain time zone.
Data necessary to identify the type of communication:
(1) Concerning Fixed Network Telephony:
(a) The telephone service used, e.g. voice, conference call, fax and
messaging services.
(2) Concerning Mobile Telephony:
(a) The telephone service used, e.g. voice, conference call, Short Message
Service, Enhanced Media Service or Multi-Media Service.
Data necessary to identify the communication device or what purports to be the
communication device:
(1) Concerning Mobile Telephony:
(a) The International Mobile Subscriber Identity (IMSI) of the calling and
called party;
(b) The International Mobile Equipment Identity (IMEI) of the calling and
called party.
(2) Concerning Internet Access, Internet e-mail and Internet telephony:
(a) The calling telephone number for dial-up access;
The digital subscriber line (DSL) or other end point identifier of the
(b)
originator of the communication;
(c) The media access control (MAC) address or other machine identifier
of the originator of the communication.
Data necessary to identify the location of mobile communication equipment:
(1) The location label (Cell ID) at the start and end of the communication;
(2) Data mapping between Cell IDs and their geographical location at the start
and end of the communication.

Фактически най-важната част от директивата е анексът, където както сами виждате са описани типовете информация, която трябва да бъде събиране. В една от точките на директивата се казва, че анексът може да търпи корекции според промяната на средата, опасностите и т.н. Точно затова и там са изнесени въпросните категории информация, за да може лесно да се добавят нови, без да се налага промяна на цялата директива. Въпросната информация ще се пази от интернет доставчиците в продължение на шест и от телекомуникационните компании в продължение на 12 месеца. Тя ще служи за две неща:
1.При пожелаване от държавни институции за борба с престъпността, информацията трябва да бъде предавана незабавно
2. Статистически данни трябва да бъдат съставяни и предоставяни на комисията веднъж годишно.

Свободното общество реагира твърде остро на тази директива. Чуха се неща от рода на: "Ами да вземат да забранят и криптирането на данни", както и доста фантастични сценарии, които все още не са факт. Все още. Аз разбирам реакцията на обществото. Важно е да се изяснят обаче причините, защо е толкова опасно това безобидно документче.
Според документа изрично се подчертава, че обект на записванията НЯМА да бъде информацията, предавана през мрежата/било тя цифрова аналогова и тн/, а само изпращача и ресипиента, както и времетраенето на комуникацията, разбира се началото, края и ако е възможно локализацията на персоните, участващия в нея. Типа комуникация. Значи все пак няма да разберат, че обичам да нося бикини, нищо че съм мъж! Ух, слава богу! Да, ама не! Точно ето тук идва големият проблем. Повечето хора не ценят особено личната си информация, но обичат личния си живот. Тях не ги интересува дали знаеш, с кого си говорят или не, защото те рядко имат нужда да го крият, но би им станало неприятно, ако знаеш, че се напикават нощем. Точно затова тази директива изглежда приемлива. Но все още не ни е ясно, защо е толкова опасна!
Опасна е по две основни причини:
1. Тази директива е направена УЖ за борба с организираната престъпност. На практика обаче тя не може по никакъв начин да помогне за тази борба. Причините са няколко:
а) Най-малкото не се събира инфорамцията на самия разговор, което значи, че това че Осама бен Иван си говори със Садам фон Петър не означава, че те правят заговор, само защото имат извратени имена. Няма доказателства!
б)Особено в интернеткомуникацията самоличностите, за които се говори много лесно могат да бъдат подправяни, както от комуникиращите по между си, така и от ISPтата. Същото е и с времетраенето на комуникацията и прочие. Реално тези данни по никакъв начин не биха могли да служат за доказателство пред който и да е уважаващ себе си съд.

Оттук следва, че директивата е напълно неприложима.

2. Опасна е, защото информацията се събира от фирми. В света, в който живеем всяко недържавно учреждение има за цел само едно - увеличение на печалбата. Събирането на тази информация обаче, ще наложи увеличаването на хардуерни ресурси, за да може да бъде осъществено. Това означава повече разходи. Логично е да се предположи, че съществува потенциална опасност доставчиците-събирачи да използват тази информация за своя лична изгода, макар и незаконно. Това може да бъде от една страна фалшифициране на информацията с цел измъкване на някой от калта или прикриване на следи/Организираната престъпност не е бедна/ или за съставяне на статистически данни, които да бъдат продавани за тлъсти суми на спамерски рекламни агенции и прочие. Събирането на лична информация от частни юридически лица е изключително нежелателно главно заради целта на тези лица, която както казах е УВЕЛИЧАВАНЕ НА ПЕЧАЛБАТА. Начини за използване на информацията безброй. Контрол е трудно да бъде оказан.

3. Всъщност най-опасното за мен е точно точка 3, а именно, че директивата неслучайно е написана толкова "меко" и неслучайно има анекс, лесен за промяна. Хората са склонни да приемат подобна стъпка назад от техните човешки права, в името на тяхната "сигурност". След като свикнат с този факт, ще става все по-лесно да се добавят нови и нови точки и подточки, които да намаляват нашата свобода. По този начин ние ще си получаваме дозичката несвобода редовно, но помалко изграждайки резистентност и в един момент може би ще разберем, че личен живот вече отдавна нямаме, но ще е твърде късно. За да не се допуска последната стъпка, трябва да бъде предотвратена още първата!

Следващият път, когато започнат да се обмислят подобни анекси, директиви, закони и прочие, ние трябва да сме готови да алармираме, пищим и рутим павета.

С влизането си в ЕС, ние ще трябва да приемем тази и още много директиви. Дълг на нашето общество е да забрани на своите политици да приемат всички подобни ограничаващи човешките права и свободи документи. Нека не забравяме, че външните политици с по-малък портфейл имат по-голям шанс за извоюване на желаните от тях придобвки. Ако в България има будно общество, което има смелостта да каже НЕ и да заплаши с бунт, то политиците имат перфектното оправдание пред ЕС, който не може и думичка да ни каже. Ако ние си траем, и нашите външни политици ще си траят, защото няма да могат да кажат: Ще стане бунт, ще стане война, ще стане страшно... А ще трябва да кажат, ми не щем. Ми като не щете и ние ви нещем ще кажат от ЕС и ще ни ритнат.
ОБЩЕСТВОТО ИМА ОГРОМНА РОЛЯ ВЪРХУ МЕЖДУНАРОДНИТЕ ОТНОШЕНИЯ НА СОБСТВЕНАТА СИ СТРАНА! НЕКА ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ТАЗИ СИ СИЛА!

Sunday, December 18, 2005

Честито на Македония!

Линк към цялата статия

Затова пък на срещата на върха в Брюксел беше взето решение, което несъмнено ще зарадва Македония – страната ще получи статут на кандидатка за членство.


А това тук е най-важната част от нея! Силно се надявам Македония адекватно да приеме предизвикателството и да започне едни ползотворни както за нея, така и за съюза преговори. Членството на повече съседни нам страни в ЕС за мен е +, тъй като попадайки в една обща търговска зона, това ще увеличи взаимно както инвестициите на двете страни, така и стокообмена между тях. Това ще съживи малко иначе доста изостаналите и проблемни гранични райони. Членство на Македония в ЕС също ще допренесе за окончателното затишие на споровете относно граници, територии, гражданства и езици/е, последното предполагам ще остане/, тъй като реално граница няма да има/естествено говорим си в перспектива от десетилетие, може би повече/.
В общи линии приветствам това решение и пожелавам наслуки на македонския народ!

Да се надяваме, че ЕС ще успее най-сетне да се хване в ръце и да се превърне в една разумна международна организация, а не в хаотичен псевдосъюз с огромна бюрокрация, какъвто е вмомента. Иначе не си заслужава нито нашето членство, нито това на Македония или когото и да било друг. Но аз вярвам, а вие?

Sunday, December 11, 2005

"В началото бе словото!"

Добре дошли в новия ми журнал!
Първо бих желал да се извиня на Бог, че нарушавам авторските му права, цитирайки библията...
Искам да се извиня и на Йоан, който в случая се явява глас Божи, изричайки тези слова...
Сега на въпроса:
Една от най-важните естествени човешки свободи е свободата на словото, свободата да се изразяваме, така както желаем, да споделяме знанията си, да комуникираме с хората около нас, което ни помага и да се чувстваме наистина част от един социум.
Тази свобода обаче е опасна! Някои хора не намират за уместно, други хора да противоречат на тяхното мнение и измислят понятието цензура, което цели текстовете да бъдат изчистени от лъжи, нападки, псувни и всякакви неприлични и невъздържани коментари, за да се запази чистота на езика, тази висша ценност.
Впоследствие обаче се оказва, че цензурата е сечиво на политиците/и не само/, с което те ограничават свободата на изразяване, когато споделените мисли не са им изгодни. Това понятие, днес вече напълно интегрирано в речта ни, рядко прави впечатление на хората, но трябва да отбележим, че то съществува не само като такова, а си е факт в родната и чуждестранна преса. Всичко разбира се е полугласно, но си остава факт.
Затова и правя блог, а не издавам вестник! В този малък свят, в който сте се потопили сега, цензура НЯМА! Коментарите не биват модерирани предварително от мен и надявам се няма да ми се налага да трия такива. Затова бих желал просто да спазвате добрия тон, когато се заформят спорове, защото при темите, които ще изникват тук, със сигурност ще има и бури/tempestas/.
Наред с понятието цензура излизат и много други понятия, като авторско право, лицензи, патенти и прочие. Във footer-a на журнала ще забележите кратък текст със ситни букви. Моля обърнете му внимание, защото той Ви разяснява какво имате право да правите и най-вече какво нямате. Обърнете внимание, че лиценза, който си съчиних набързо важи и за коментарите, така че ако не сте сългасни с него, моля изрично го подчертайте на края на своя коментар. В общи линии единственото ограничение на лиценза е, че бих желал да бъде цитиран сорсът, в случая аз или хората, коментирали в блога. Иначе имате пълна свобода да използвате публикуваните тук текстове.
Но мисълта ми за авторските права беше друга. Всичко, което пиша аз си е мое авторско право и мога да си правя с него каквото искам, както и да ви разреша да правите каквото искате с него. За съжаление другите автори обаче не са съгласни.... или по-скоро издателите им...
Аз все пак ще си позволявам да цитирам текстове намирани в електронни издания или книги, защото смятам, че свободното споделяне на информацията е част от свободата на словото, която е и мое естествено право. Не смятам, че правейки даден автор по-популярен, споделяйки неговите идеи тук, накърнявам неговите права - напротив. Дори вярвам, че авторите ще бъдат радостни от този факт. За издателите им не ми се говори...
Ако желаете да цитирате цитатите, които ще никнат в журнала, моля имайте предвид, че нямате право да го правите(Ако текстовете са под свободен лиценз, следователно не влизат в тази група, това ще бъде написано изрично).
Така, след като знаете, че ние вече сме далеч от началото и словото вече не е толкова естествено, колкото е било в онези времена, мисля, че можем спокойно да се потопим в необятния свят на политиката, което ще направя и в следващия пост.
PS: Не бих желал да коментирам сега въпросните закони и порядки в нашия свят, които накърняват свободите ни. Надявам се, че Вие сами разбирате колко смешно е това/опитах се да го изразя с първите два реда на статията/; а ако не сте съгласни с моето мнение, можем спокойно да поспорим по въпроса, защото две мнения винаги има!